Încă din anul 2017 s-a produs liberalizarea totală a pieței de energie electrică pentru consumatorii casnici. Acest lucru a dus la o creștere a concurenței pe piață, impactul posibil fiind o scădere a prețurilor plătite de consumatori.
Liberalizarea pieței a făcut că și interesul altor jucători să fie mai mare pentru a intra pe piață de la noi. Există astfel posibilitatea că populația să fie impulsionată să își schimbe furnizorul de energie elctrica.
Avantajul este că această trecere se poate face gratuit, schimbarea neimplicand înlocuirea actualului contor, întreruperea alimentării cu energie electrică sau modificările instalației de racordare.
Dacă optează pentru furnizarea negociată a energiei electrice, consumatorul va putea încheia contracte cu orice furnizor deținător de licență de furnizare a energiei electrice.
Până la finalul anului 2017, o parte din energia electrică a fost furnizată la un preț reglementat de ANRE. Instituția stabilește cu ce preț și de la ce producători cumpără furnizorii electricitatea. În ceea ce privește cealaltă parte a energiei, aceasta este furnizată la o cota de preț concurențial, acesta fiind prețul liber și nereglementat.
Componenta CPC reprezintă mecanismul prin care achiziția energiei se face la prețuri concurențiale, scopul fiind liberalizarea totală a pieței de energie. CPC reprezintă un tarif de energie electrică activă, el fiind aplicat de furnizorii de ultima instanța în factură clienților finali, aceștia uzând de eligibilitate, corelat cu calendarul de eliminare a tarifelor reglementate.
Nu s-a stabilit până în momentul de față nici o categorie de consumatori ajutată social din partea statului, în cazul creșterii facturii de energie electrică.
Lucruri importante la schimbarea furnizorului
Consumatorul trebuie să verifice lista furnizorilor de energie electrică și să facă o analiză comparativă a informațiilor conținute în aceste oferte.
Analiza trebuie să cuprindă atât prețul de energie activă, cât și modalitatea de plata, precum și durata, astfel încât să se poată face alegerea cea mai potrivită. Se va evita plata, în acest fel, al unui preț mai ridicat.
Conso.ro este un serviciu care oferă persoanelor posibilitatea de acompara prețurile la furnizorii de energie electrică. Este bine de știut și faptul că factura este formată din tarifele furnizorilor și diverse taxe obligatorii.
Taxele obligatorii reprezintă cea mai mare parte a energiei electrice, acestea fiind de 70% din preț. Taxele sunt generate de subvenții, accize, tarifele de distribuție și transport, precum și taxa pentru cogenerarea de înalta eficiență.
Diferența dintre furnizori va consta în principal în nivelul prețului energiei practicat, dar și a nivelului taxei zilnice de rezervare, în cazul în care această taxă zilnică există.
În cazul unui consum de 100 kWh pe luna, consumatorul din București poate plăti un produs de tip monom chiar și cu 10 lei mai mult pe luna, în funcție de furnizorul ales.
Comparația între oferte va fi făcută în funcție de valoarea totală a facturii lunare, ea reflectând toate costurile suportate de către consumator.
Am făcut chiar acum o comparaţie pe conso.ro ca să vedem ofertele cele mai avantajoase ale costului cu energia:
Image
Etapele necesare schimbării furnizorului de energie electrică
Consumatorii trebuie să îndeplinească o serie de condiții pentru a face transferul de la un furnizor la altul și anume să dețînă un aviz tehnic de racordare sau certificat de racordare valid emis pentru locul de consum și să fie deținătorii legali ai locului de consum.
Etapele schimbării furnizorului de energie electrică:
1. Consumatorul trimite o cerere de oferta furnizare a energiei electrice, fie o copie după ATR
În baza datelor primite, se va face o oferta de preț, această fiind trimisă consumatorului.
2. Încheierea contractului de furnizare
Imediat ce furnizorul și consumatorul sunt de acord în privința clauzelor contractuale, dar și al prețului, se încheie contractul de furnizare.
3. Rezilierea contractului cu actualul furnizor de energie
Rezilierea contractului vechi se face în baza unei notificări standard, această fiind pusă la dispoziție odată cu modelul de contract, ea fiind transmisă către actualul furnizor de energie electrică, Operatorului de Distribuție a Energiei Electrice de care aparține locul de consum al clientului, dar și către noul furnizor.
Actele vor fi completate cu cel puțin 21 de zile înainte de intrarea în vigoare a contractului cu noul furnizor.
4. Furnizorul actual va verifica situația facturilor rămase pe piață, el transmițând răspunsul sau consumatorului noului furnizor și a Operatorului de Distribuție a Energiei Electrice, în termen de 3 zile lucrătoare.
5. Noul furnizor se va ocupa de încheierea contractelor necesare pentru asigurarea serviciului de distribuție și/sau de transport, în baza contractului de furnizare încheiat cu clientul.
Acest proces de schimbare al furnizorului este unul gratuit, fiind interzise perceperea taxelor sau a tarifelor legate de parcurgerea acestuia.
Schimbarea furnizorului nu implică modificări tehnice.
Ce se întâmplă dacă furnizoul de energie electrică intră în faliment?
Consumatorul este transferat automat unui furnizor de ultima instanța, în cazul în care furnizorul sau de energie intră în faliment.
Tarifele unui astfel de furnizor sunt mai mari decât a altor furnizori de pe piață, de aceea este important că toți consumatorii aflați în această situație să se orienteze rapid către un alt furnizor.
Transferul de la un furnizor de ultima instanța la unul din piață nu se efectuează automat, consumatorul fiind nevoit să facă cerere în acest sens.
Schimbare Furnizor de Energie: De ce şi Cum se face?
Discutii libere !
Jump to
- Inregistreaza-te pe Zonek Telecom ca sa vezi toate Subiectele
- -->>Regulile Forumului & Descriere<<--
- ↳ Regulament Forum
- ↳ Prezentare
- ↳ Cereri Parteneriate
- ↳ Intri si tu in reteaua zonek??
- ↳ Sugestiile voastre
- ↳ Raportare bug-uri/probleme forum
- -->>Mica Publicitate & Reclama<<--
- ↳ Reclama diverse siteuri & servere de Counter-Strike
- ↳ Vand
- ↳ Cumpar
- -->>Servere Comunitare NON-STOP<<--
- ↳ Discord Server Zonek Telecom
- ↳ GO.ZONEK.RO
- ↳ ARENA.ZONEK.RO
- ↳ AWP.ZONEK.RO
- ↳ Bucuresti Create Server
- ↳ Evidenta redirect
- ↳ Clan TAG
- zonek.ro - Counter Strike Global Offensive
- ↳ SourceMod Plugins
- ↳ Admin Commands
- ↳ Fun Stuff
- ↳ Gameplay
- ↳ General Purpose
- ↳ Server Management
- ↳ Statistical
- ↳ Technical/Development
- ↳ Tutoriale
- ↳ Probleme la servere si Jocul Counter-Strike: Global Offensive
- -->>Jocuri & Resurse Counter Strike<<--
- ↳ Tutoriale cs 1.6- Server
- ↳ Tutoriale Moduri Counter - Strike [NOU]
- ↳ Tutoriale cs - Install Counter-Strike & HLDS
- ↳ Scripting
- ↳ Mapping / Harti
- ↳ Cereri Tutoriale
- ↳ Download pluginuri
- ↳ Discutii legate de plugin-uri - Cereri Plugin-uri
- ↳ Download zone
- ↳ AdminMod
- ↳ AmxModX
- ↳ Admin Commands
- ↳ General Purpose
- ↳ Statistical
- ↳ Gameplay
- ↳ Event Related
- ↳ Server Management
- ↳ Fun Stuff
- ↳ Technical/Development
- ↳ AmxMod
- ↳ Addons-uri Counter Strike
- ↳ Addonsuri AmxModX
- ↳ Addonsuri AdminMod
- ↳ Addonsuri AmxMod
- ↳ Cereri addonsuri
- ↳ Probleme tehnice
- ↳ HLDS
- ↳ Client 1.6
- ↳ Alte jocuri
- -->>Diverse<<--
- ↳ Discutii diverse
- ↳ Realitatea Baptista Castellon
- ↳ Arta
- ↳ Studentie
- ↳ Auto / Moto
- ↳ Fashion
- ↳ Sanatate
- -->> San Andreas Multi Player <<--
- ↳ Discutii Scripting
- ↳ Probleme GodFather
- ↳ Tutoriale
- ↳ Cerere Tutoriale
- ↳ Salonul Scripturilor
- ↳ Plugins
- ↳ Maps
- ↳ Gamemode
- ↳ FilterScript
- ↳ News Development
- ↳ Ajutor Servere
- -->> Photoshop <<--
- ↳ Photoshop
- ↳ Creatii
- ↳ Gifts
- ↳ Graphic Battle
- ↳ Tutoriale
- ↳ Competitii: - SOTW
- ↳ Resurse
- ↳ Ripperi
- ↳ Cereri Photoshop
- ↳ Da LIKE pe FaceBook si castigi 10 euro saptamanal!!
- -->>Filme & Muzica<<--
- ↳ Filme
- ↳ Muzica
- -->>Minunile Lumii Antince<<--
- ↳ Cele 7 Minuni ale Lumii
- ↳ Minuni uitate ale Lumii Antice
- -->>LOVE & SEX<<--
- ↳ Love & Sex
- ↳ Contraceptia
- ↳ Dragostea
- -->>Hubul dc.zonek.ro al serverelor de Counter-Strike<<--
- ↳ Totul despre hubul dc.zonek.ro
- -->>Culturi si Mistere<<--
- ↳ Culturi ascunse, mistere si fapte inexplicabile
- ↳ Magie
- ↳ Lumea Viselor
- -->>|Messenger| & Curiozitatii<<--
- ↳ <|Mesaje tampite care se dau pe mess|>
- ↳ Intrebari fara raspuns
- ↳ Stiati ca ?
- ↳ Pentru cei nemultumiti
- Manage Holidays/Sarbatori si Zile Onomastice
- ↳ Manage Holidays / Sarbatori si Zile Onomastice
- Recycle Bin
- ↳ Recycle Bin
- ↳ HaoS.ZoneK.Ro [ Public Server ]
- ↳ Regulament
- ↳ Anunturi
- ↳ Cafenea Admini
- ↳ Staff
- ↳ Cerere Admin
- ↳ Cerere Slot
- ↳ Cerere UnBan
- ↳ Reclamatie Admini
- ↳ Lista Banuri
- ↳ Redirecte
- ↳ djs.zonek.ro
- ↳ Regulament
- ↳ Cereri admin / slot pe djs.zonek.ro
- ↳ Cerere UnBan
- ↳ Reclamatii admini / playeri
- ↳ Campionat 2 vs 2
- ↳ Discutii Libere
- ↳ Clanu Dj's
- ↳ Ballas
- ↳ Nortenos
- ↳ Surenos
- ↳ Taxele serverului
- ↳ Vanzari - Cumparari
- ↳ Afaceri
- ↳ Servicii
- ↳ Case
- ↳ Politia Romana
- ↳ Discutii generale despre factiuni
- ↳ Pompieri si Medici
- ↳ Serviciul Roman de informatii
- ↳ Armata Romana
- ↳ Clanul Frusin
- ↳ Clanul Racean
- ↳ Guvernator San Andreas
- ↳ Asasini Platiti
- ↳ Reporteri ProTV
- ↳ Transport Company
- ↳ Instructori
- ↳ Clanul Camataru
- ↳ Job-uri secundare
- ↳ Tow Car Company
- ↳ Tutoriale GTA SA:MP
- ↳ freerunners.zonek.ro
- ↳ Admins only
- ↳ Regulament
- ↳ Anunturi
- ↳ Donatii
- ↳ Echipa nord
- ↳ Cereri admin/slot
- ↳ Cereri unban
- ↳ De ce am dat ban
- ↳ Cine face abuz de admin
- ↳ Discutii libere
- ↳ Evidenta redirecte
- ↳ Ghenaaaaaa.....!!!
- ↳ Grove Street
- ↳ Ballas Family
- ↳ Mayor
- ↳ The Triads
- ↳ The Mafia
- ↳ Varios Los Aztecas
- ↳ License Faction
- ↳ Los Santos Vagos
- ↳ News Reporter
- ↳ Taxi Company
- ↳ National Guard
- ↳ Police Departament
- ↳ Federal Bureau of Investigaton
- ↳ Medics
- ↳ Hitman Agency
- ↳ furien.zonek.ro
- ↳ Regulament Server
- ↳ Anunturi
- ↳ Cerere Admin / Slot
- ↳ Cerere UnBan
- ↳ Cerere Ban
- ↳ Reclamatii
- ↳ Echipa furien.zonek.ro
- ↳ Mariri / degradari
- ↳ Redirecte
- ↳ Discutii Generale
- ↳ Download Redirecte
- ↳ FAN.ZONEK.RO # Fan Curier Server
- ↳ intrudersWOW - www.zonek.ro
- ↳ Announcements / Server info
- ↳ International Zone
- ↳ Romanian
- ↳ German
- ↳ English
- ↳ Requests
- ↳ Ban \ Mute Request
- ↳ Unban / Unmute requests
- ↳ Bug Report
- ↳ Items
- ↳ Other
- ↳ Fixed bugs
- ↳ General Discussion
- ↳ Ze.Zonek.Ro # Intruders Zombie
- ↳ Stream name: ...::: CooLFM :::... - Cel mai tare Radio
- ↳ I'm in love!
- ↳ Request
- ↳ Events - Radio CooLFM
- ↳ Cautam Dj`eitze si DJ-eii
- ↳ Personal Top Ten (?)
- ↳ Zonek SA:MP Official Server
- ↳ Informatii
- ↳ Sugestii
- ↳ Update's
- ↳ Factiuni
- ↳ Police Depatament
- ↳ Federal Bureau of Investigations
- ↳ National Guard
- ↳ Fireman/Paramedics
- ↳ The Mafia
- ↳ The Triads
- ↳ The Mayor
- ↳ Hitman Agency
- ↳ News Reporter
- ↳ Taxi Company
- ↳ License Faction
- ↳ Los Santos Vagos
- ↳ Varios Los Aztecas
- ↳ Ballas
- ↳ Grove Street
- ↳ NFS Club
- ↳ NRG Club
- ↳ Plangeri
- ↳ Admin's Zone
- ↳ Diverse
- ↳ Buguri
- ↳ Statistici WEB
- ↳ LIGHT.ZONEK.RO | Anti-Cheat | Skins |
- ↳ DM.ZONEK.RO
- ↳ WAR3.ZONEK.RO
- ↳ ELITE.ZONEK.RO